Solakadam

Wakayama, iş hayatı vs…

Merhabalar,

Bir süredir yazamadım, ama çok geçerli bir mazeretim var; internetim yoktu evde. 🙂

Neyse, kısaca burada neler oluyor anlatayım… Okumak isteyenler buyursun.

Şu anda Japonya’nın Wakayama Valiliği’nde, Uluslararası İlişkiler Depratmanında Uluslararası İlişkiler Koordinatörü olarak çalışıyorum. Şimdi sadece isme bakınca koordinatör falan çok büyük bir sıfat gibi görünebilir ama aslında sadece bir devlet memuruyum. 🙂 Ne iş yapıyorum; Türkiye-Japonya ilişkileri ile alakalı çeviri, tercümanlık bilumum aklınıza gelebilecek her şey. Wakayama eyaleti Japonya-Türkiye ilişkilerinin başladığı yer. Kısaca bahsetmek gerekirse 1890 yılında Osmanlı İmparatorluğu Japonya ile ilişkileri geliştirmek adına Japonya’ya bir gemi gönderir, Ertuğrul adında. Ertuğrul gemisi Sultan Abdülhamit’in hediyelerini Japon İmparatoru’na ulaştırır, ama dönüş yolunda Wakayama’nın Kushimoto şehrinde batar. 600 küsür mürettebattan sadece 69 kişi kurtulur, geminin battığı bölgedeki Japon halkının yardımı sayesinde. Ve bu olay Türk-Japon dostane ilişkilerinin başlangıcı sayılır. Hala her yıl Kushimoto şehrinde anma törenleri düzenlenmekte ve iki ülkenin üst düzey yetkilileri bu törenlere katılmaktadır. Kısaca bu durum özetledikten sonra ne yaptığıma geçelim. Burada yaptığım iş kısaca Türk-Japon diplomatik ilişkilerinde ne varsa yardım etmek. Kardeş şehir konusunda(mersin-wakayama) gerekli tercümeleri yapmak, Türkiye’den misafirler gelince tercümanlık yapmak, burada okullara ve çeşitli kurumlara gidip Türkiye’nin tanıtımını yapmak, bunlar dışında İngilizce ile ilgili çeviri ve tercümanlık konusunda ihtiyaç olursa gereken yardımı yapmak gibi… Kısaca bu tür şeyler yapıyorum. Güzel bir iş, Türkiye’yi temsil etmek güzel bir duygu ve bu konuda elimden geleni yapıyorum. Öğrencilikten iş hayatına geçişim oldukça hızlı oldu ama böylesi gerekiyormuş demek ki, Türk-Japon ilişkilerinde bir işe yarayabilmek gibi bir amacım vardı ve tam bunu başarabileceğim bir işin ortasında buldum kendimi. Allahın bir lütfu olsa gerek.

Bunların dışında Wakayama güzel bir şehir, ne büyük ne küçük, 300 000 nüfusu olan, denizi güzel hoş bir yer. Hayatımda ilk kez tek başıma bir evde yaşıyorum, böyle bir tecrübe de önemli tabi. Her şeyin ötesinde Türkiye’yi çok az bilen insanların arasında ülkemi belli bir ölçüde de olsa tanıtabilmek güzel bir duygu. Umarım güzel şeyler başarırım burada olduğum süre boyunca.

Fazla kendimden bahsettim bu yazıda sanırım, kusura bakmayın. Sıradaki yazıda Japonya’dan daha çok bahsedeceğim. Şimdilik bu şekilde idare edin lütfen. 🙂

Hepinize çok selamlar ve sevgiler.

Mete


Wakayama, iş hayatı vs… İÇİN YAPILAN YORUMLAR

6 yorum for “Wakayama, iş hayatı vs…”

 1. Yazılarını bundan sonra bekliyoruz hocam,çok iyi yazıyorsun bol resimde bekliyoruz şehirden evinden.Başarılarının devamını dilerim.

  Gönderen Flex | Eylül 21, 2011, 16:14
 2. Çok teşekkür ederim, bir işe yarıyorsa ne mutlu bana..

  Gönderen solakadam | Ekim 4, 2011, 01:38
 3. Merhaba Mete;

  Sadece yazılarını bizimle paylaşman çok ince ve düşünceli bir davranış bunun için teşekkür etmek istedim, umarım herşey istediğin gibi olur. Kendine iyi bak.

  Gönderen Baran | Ekim 13, 2011, 21:26
 4. Çok çok teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim. Bundan sonra da elimden geldikçe, fırsatım oldukça yazmaya devam edeceğim..

  Gönderen solakadam | Ekim 14, 2011, 12:07
 5. slm
  ben izmirde yaşıyorum japonların kültürüne ilgim var çok fazla bi konuda hakkım yok ama onları biraz izlemek bile kültürlerinin ne kadar çekici ve iyi olduğu farkını ortaya koyuyor. bu yüzden en çok istediğim şeylerden biri japonyada yaşabilmek ama bunun için bana yardımcı olabilecek yön göstercek birini bulmak lazım yazınızda orada yaşadığınızı çalıştığınızı söylediniz sizinle irtibata geçemk isterim tabi sizin içinde uygunsa belki bana ipuçları verebilirsiniz saygılarımla

  Gönderen izmir | Şubat 5, 2012, 00:00
 6. Elimden geldiği kadar sorularınızı cevaplamaya çalışırım tabi ki. [email protected] ‘a mail atabilirsiniz.

  Gönderen solakadam | Mart 26, 2012, 10:34

Yorum Yaz!

Künye

Wakayama, iş hayatı vs…
Eylül 17, 2011
6 Comments, Yorum Yaz!

Etiket Bulutu

Japonika Logo
Türk Japon Gönüllüleri Logo
トルコ